Ciwan Haco di sala 1957an de li Sûriyê bajarê Qamişlo hate dinyayê.Piştî xwendina xwe ya lîseyê çû Elmanya û li wir ketê ûnîversîta Bochum.Ciwan li Bochumê sê sal tahsîla mûzîkê çêkir.Piştre jî bi şiklekî profesyonel dest bi qaset û cd yan kir.Li Tirkiyê “Sî û sê gule”,”Durî”,”Blûra min”,”Gula sor”,”Destana egideki” û “Leyla” çap bu. bû.”Peşmerge”,”serîhildan”,”Diarbekîr”, “Girtîyê azadî yê” jî li ewrupa derketin.

Ciwan Haco,muzîka otantîk a kurdî bi formên folk-rock ji nu va serastkir.Hunermend bi avayî stranên kurd bi dinê nasand û stranên kevneşapî di nav gelek baskên mûzîkê di cîh danî.

“Destana egîdekî”,destana-şiîra romannivîsêkurd a bi nav û bi deng Mehmed uzun e.Nivîskar di wê destanê de behsa çîroka pênç xortên kurd dike.Ciwan Haco ew destana Mehmed Uzun bi aranjeyek nûyen,bi formên etno-caz dixwîne.Me vî berhemê nû pêşkeşîyê Guhdarên xweyê delal kir.

Turkish:
Şeyh Sait isyanından sonra, Midyat’tan Suriye’ye göç etmek zorunda kalan büyük bir ailenin ferdidir Ciwan… Ailenin atası, Haco Ağa olarak bilinir. Şeyh Sait isyanının bastırılmasında, devlete destek verirse eğer birtakım “imtiyazlar” vaat edilir kendisine, ama her vaat gibi yerine getirilmez, Suriye’nin yolları görünür Haco Ağa’ya mecburi. Suriye hükümeti toprak verir kendisine, geniş aşiretiyle buraya yerleşir, ancak Kürtlüğü başına beladır, topraklar elinden alınır sonra, aile göçe zorlanır, dünyanın her yerine dağılır aile fertleri… Yazar çıkar aileden, şair, ressam, müzisyen çıkar, akademisyen çıkar.

İşte Ciwan Haco, bu aileden çıkmış sanatçılardan biridir.

1980′li yıllarda korsan kasetleri kaçak yollardan Türkiye, İran, Irak ve Suriye’ye girdiğinde, müzik serüveni çoktan başlamış ve Almanya’da Bochum Üniversitesi’nde müzik eğitimi görüyordu Ciwan Haco. Kendine has bir tarzı vardı; Kürt müziğinde o zamana kadar alışık olmayan bir “ses” olarak girdi. Pop, rock ve etno-caz türünü, bir daha çıkmamacasına Kürt müziğine sokarken, kocaman bir coğrafyada çok büyük bir hayran kitlesini yaratıyordu. Arkasından gelecek bir sürü müzisyene “örnek” oluyor ve Avrupa’nın önemli caz kulüplerinde sahneye çıkıyor, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserleri hıncahınç doluyordu.

Ciwan Haco, 1957 yılında Suriyenin Kamışlo kentinde doğdu. Lise öğreniminden sonra Almanyanın Bochum Üniversitesi’nin müzik fakültesinde 3 yıl öğrenim gördü. Avrupalı müzik gruplarıyla çalışmalar da yapan Ciwan Haco’nun Türkiye’de, ‘Sî û sê Gule’,’Durî’,”Bilura mîn’,’Gula sor’,’Leyla’ isimleri albümleri çıktı. Ayrıca sanatçının Avrupada da ‘Peşmerge’, ‘Serhildan’, ‘Diyarbekîr’, ‘Girtîyên Azadîyê’ isimli albümleri yayınlandı.

Otantik kürt müziği özelliklerini Pop-Folk ve Rock ağırlıklı kalıplar içerisinde düzenleyerek, bu ezgilerin dünyaya açılmasını sağlayan sanatçı, geleneksel olanı popülerleştirdi.

Sponsors

  • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
  • Artist & Media Management
  • Website and logo design contests at DesignContest.com.
  • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.